2024. szeptember 19. csütörtök

Lehetne Haas-Penske csata az F1-ben?

Roger Penske évtizedekkel ezelőtt versenyzőként és csapatvezetőként is belekóstolt már a Formula-1-be, és máig ők a sport utolsó amerikai győztes alakulata, akiknek Gene Haas a nyomdokaiba lépne.

A Penske istálló nevét napjainkban elsősorban az IndyCar sorozatból ismerhetjük, ahol élcsapatként tartják őket számon. A jelenleg 78 éves alapító Roger Penske az 1960-as években két futamon maga is rajthoz állt az F1-ben, a ’70-es évek közepén pedig már saját csapatával jelent meg a királykategóriában, amely rövid időszak alatt a sikert és a tragédiát is megtapasztalták. 1974-ben az Osztrák Nagydíj hétvégéjén autójukban halálos balesetet szenvedett Mark Donohue, egy évvel később pedig szintén az Österreichringen egyetlen futamgyőzelmüket szerezte John Watson. 1976 végén azonban főszponzoruk, a First National City Bank távozása következtében kiszálltak a sportból, ám máig a Penske az utolsó olyan csapat az F1-ben, amely amerikai licensszel nyert futamot.

Dppi_06112001_013

Az ő nyomdokaikba lépne sikeresség terén a Haas, akik idén debütálnak a sportban. Ám amikor Roger Penske-t megkérdezték arról, nem vágyik-e vissza a királykategóriába, hogy megmérkőzzön otthoni riválisával, lelombozó választ adott:

„A Formula-1 mindig is egy különleges sorozat volt, és még ma is az. Amelyik ország versenyt rendezhet, úgy érezheti, mintha saját Indianapolisa lenne. Ám sajnos akinek nincs székhelye Európában és nem elkötelezett minden tekintetben, az szerintem nem képes versenyképes szinten teljesíteni” - mondta a legendás csapatalapító.

„Ha jól hiszem, Gene Haas egy teljesen különálló csapatot állított fel ehhez, és financiálisan is elkötelezett a siker érdekében, így ezen a ponton máris túllépett rajtunk. Mi továbbra is a jelenlegi sorozatainkra koncentrálunk, amelyek az IndyCar, a NASCAR és az ausztrál V8 supercar.”