2024. szeptember 20. péntek

SzámSzerint

Szám szerint: Hat-trick

Hat Trick-nek nevezik a Formula-1-ben azt fölényes hétvégi teljesítményt, amely során ugyanaz a versenyző futja meg a pole-pozíciós köridőt, a verseny leggyorsabb körét, és mindennek a tetejébe megnyeri a futamot is.

Szám szerint - Kiesés vezető helyről

Avagy "amikor megcsal az emlékezet" - alcímet is adhatnánk az alábbi összesítésnek. - A számok a racionális világ nyelvén szólnak hozzánk, és első pillantásra hihetetlen eredményeket produkálnak. Már több ezer statisztikát készítettem, ezért ezt az érzést már jól ismerem.

Szám szerint - Dominancia

Néha felvetődik bennünk - főleg ha kedvencünk elveszít egy futamot - hogy ez "igazságtalan", mert bár jó volt, gyors volt - semmiféle nyomot nem hagyott maga után. Ennek pótlására készítettem egy táblázatot.

Szám szerint - Büntetések

Mióta a versenybizottság - expilótákkal közösen - a kisebb vétségekért is jogosult retorziókat érvényesíteni - eljött az árnyalt büntetések korszaka. Az akciójelenetek után - gyakran vitatható - döntéseikkel jelentősen bele tudnak szólni a versenyek későbbi alakulásába. A legnehezebb azt megszokni, hogy egyes eseményeket, inzultusokat csak vizsgálnak - és majd a futam végén hoznak róla döntést. Nekem ez sosem tetszett - a döntéseket még a verseny időtartama alatt, és mielőbb meg kellene hozni. Így az érintett versenyzők, csapatok még ezt figyelembe véve teljesítenék a versenyt, vagy akár változtathatnak taktikát.

Szám szerint - Kínai statisztika: egy szalmaszál a McLarennek?

Az elmúlt kilenc évben született eredmények alapján a McLaren a legsikeresebb csapat Kínában. A sportág egyik legendájává erősödött márkanév ha másba nem is, ebbe a szalmaszálba biztosan belekapaszkodhat. Rájuk is fér a kötelező optimizmus. Ha a McLarennél maradunk, akkor említsük meg azt is, hogy mind Button, mind Perez kedveli és "érzi" is a kínai pályát - hiszen más autókkal is jól teljesítettek rajta.

Szám szerint - Kettős csapatgyőzelmek

Kettős győzelemnek nevezzük manapság a lehengerlő, teljes győzelmet, amikor egy csapat a maximálisan szerezhető pontszámot teljesíti, azaz az első és a második helyen fut célba.

Szám szerint - Mi mindenben dönt az Ausztrál Nagydíj?

Pár nap múlva az izgulós rajongók végre eldobhatják a körömvágó ollót. A Formula-1 világbajnokság nyitófutamát, és a köréje épülő várakozást csak fokozza, hogy a rajongók többsége csodában bízik, titkos esélyesek villantására számít. Nézzük most meg, milyen jelentősége volt a várva-várt idénynyitó futamoknak, mennyire jelezték előre a bajnokság kimenetelét? Számíthatunk-e arra a múlt ismeretében, hogy az ausztrál futam eredménye bepillantás enged a 2013-as üveggömbbe?

Szám szerint - Tortaszeletek

2010-ben a Red Bull, a McLaren és a Ferrari uralta a világbajnokságot, és ez a papírforma szinte minden mérhető területen - így a dobogós helyezések számában is kifejezésre jutott. 2010-ben a Mercedesnek és a Renault-nak is, mint epizódistáknak jutott némi rivaldafény, de a három nagy csapat elvitte a "torta" legnagyobb darabjait.

Szám szerint - Büntetések nélkül

A 2012-es világbajnokság végső eredményébe természetesen beleszóltak a váratlan műszaki hibák és a balesetek is. De ugyanígy befolyásoló tényező volt, amikor az eredeti rajtsorrendet megváltoztatták különböző vétségek miatt. Érdekes lehet megvizsgálni, hogy az utólagos büntetések nélkül, ki volt a leggyorsabb versenyző. Ez egyfajta edzés-világbajnokságként is felfogható.

Szám szerint - örökranglista a pontok alapján

A pontrendszerek változása megnehezíti az úgynevezett örökranglista felállítását. Hiszen amíg Farina idejében egy sima győzelem csak 8 pontot ért, Clarknál és Stewartnál már 9 pontot. 1991-2004 között 10 pontra nőtt a futamgyőzelem, és 2003 után a már nyolcan kaptak érvényes pontot.

Szám szerint - F1-es történetek: Az újévi futamoktól a csalafinta sztárokig

A Forma-1-es téli szünet egyik utolsó hétvégéjén idézzünk fel pár olyan különleges történetet, amelyek a száguldó cirkusz hatvanas-hetvenes éveinek jellemző hangulatához tartoztak...

Szám szerint - Versenykörök

A leggyorsabb versenykörök átlagolásában verhetetlen az egyversenyes Masahiro Hasemi teljesítménye.