2024. szeptember 20. péntek
F1

Formula Junior: Az egykiállásos taktika

A McLaren és a Williams feljavulása, Hamilton 62 ezrede, a Ferrari kitűnő rajtja. Legfőképpen ezekről szólt a montreali F1-es Kanadai Nagydíj, most ezeket fejtjük ki bővebben.

Kolbert Márió, a Formula Junior sorozat szerzője 13 éves, a Formula-1-et 2008 óta követi, eddig pedig egy időmérőt és futamot sem hagyott ki. Összefoglaló cikkeiben feleleveníti az egyes versenyek eseményeit, és értékeli a legfontosabb pillanatokat. A sorozat első darabja épp egy éve, a 2015-ös Kanadai Nagydíjról született.

Időmérő

A Q1-ben a Manor, a Sauber és a Reanult esett ki. A Q2-ben a piros zászlót is be kellett lengetni, mert Sainz eltalálta a Bajnokok Falát, mellette még Grosjean, Gutierrez, Kvjat, Button és Perez távozott. A Q3 izgalmas lett, mert Hamilton csak 62 ezreddel futott jobb kört, mint német csapattársa, de második nekifutásra mindkét pilóta hibázott, harmadik Vettel lett.

Futam

A piros lámpák kialvása után az első kanyarban Hamilton kicsit meglökte a csapattársát, aki ezzel visszacsúszott a 8. helyre. Vettel gyönyörű rajtot vett, így ő fordult el elsőnek. A 3-as kanyarban Magnussen kilökte Nasrt, aki ezzel pozíciókat veszett. A 11. körben Button alatt megállt a McLaren a hátsó egyenesben. Bejött a Virtuális Safety Car és Vettel azonnal a boxba hajtott új abroncsokért. A német folyamatosan jött előre és csökkentette a hátrányát. A 25. körben Hamilton először és utoljára látogatta meg a boxot a verseny során. 12 körrel később Massa alatt ment tönkre az autó, de ő még vissza tudott menni a boxba. Rosberg az utolsó előtti körében az utolsó kanyarban kicsit a fűre tette az autót, majd kicsúszott, ezzel elveszítve a 4. pozíció reményeit. A versenyt Hamilton nyerte Vettel előtt, a dobogó harmadik fokára Bottas állhatott fel. Én ezt a futamot 10-ből 7 pontra értékelem.

Csapatok értékelése

Mercedes: Hamilton-Rosberg ütközést én versenybalesetnek nyilvánítanám, mert a németnek és a brit pilótának is el kellett fordulni. Hamilton szépen behúzta a versenyt az egykiállásos taktikával, amit már másodszor használt, úgyhogy jól járt vele. Rosberg versenyét részben Hamilton rontotta el, a győzelemért nem hiszem, hogy küzdhetett volna a német. Hamilton ezzel a két győzelemmel óriási lépést tett meg, erősebb lett tőlük.

Ferrari: A csapat látható javuláson ment keresztül, ezt mutatja Vettel rajtja és az, hogy folyamatosan ment el Hamiltontól. Raikkönen ugyanonnan rajtolt, és ugyanott ért célba, a 6. helyen.

Red Bull: Verstappen nagyon szépet csatázott Rosberggel, ha a német nem hibázik, akkor talán meg tudja előzni. Ricciardo alatt nagyon nem ment a lágy keverék, és ezzel sokat vesztett. A verseny előtt kicsit többet vártam volna a csapattól a monacói teljesítmény után.

Williams: A csapat sokat javult és Bottasnak sikerült is a 3. helyre az autót, Massa pedig kiesett. Ha megtartják a formájukat, akkor akár a Mercedes mögé is felérhetnek, és velük harcolhatnak majd a dobogóért.

Force India: Perez monacoi dobogója után csak a 10. lett, csapattársa is a 8. Úgy látszik vesztett a csapat.

Toro Rosso: Kvjat a 12. lett, nem tudja hozni a formáját, míg Sainz a 9. pozícióban végzett.

McLaren: Ez a harmadik csapat, amelyik sokat fejlődött erre a versenyhétvégére, igaz pontot nem szereztek, mert Button kiesett, Alonso pedig a 11. helyen végzett, de az időmérőn a Q3-ban is tudtak szerepelni.

Haas: A csapat a szezon eleji jó teljesítményét elhagyta, csak a 13-14. helyen végeztek.

Renault: Nem mutatnak fejlődést és egyre jobban esnek vissza.

Sauber: Ez már teljesen hihetetlen, amit csinálnak, nagyon rosszul mennek, egyre jobban látszik, hogy össze fog omlani a csapat. Lassan az lesz a kérdés, hogy ki veszi meg vagy ki fog jönni a csapat helyére?

Manor: A Manor nem tud előrébb lépni, de a csapat szeretné, és még messze van a szezon vége.