2024. október 12. szombat

Ezek voltak az F1-es vb-csata kulcspillanatai

Bár Lewis Hamilton három versennyel a szezon vége előtt elhódította a 2015-ös szezon F1-es bajnoki címét, az idei év neki sem volt sétagalopp, ahogyan azt az Autosport összeállítása is bizonyítja.

Lewis Hamilton karrierje harmadik bajnoki címét először szerezte meg több futammal a szezonzárás előtt, s noha az év nem hozott kiélezett csatát, voltak pillanatok, ahol Rosberg is esélyesenek tűnt - íme 10 emlékezetes momentum a 2015-ös vb-csatából.

Hamilton időmérős formája

Amíg tavaly Nico Rosberg bizonyult a legjobbnak szombatonként, és szerzett 19-ből 11 pole pozíciót, a brit pilóta a legnagyobb fejlődést az időmérők tekintetében érte el: az eddigi 16 hétvégén Hamilton 11-szer rajtolt az élről, Rosbergnek négy, Vettelnek pedig egy pole jutott - a német csak Spanyolországban tudta megtörni a szezont remek formában nyitó riválisa sorozatát.

A Ferrari, mint (majdnem) egyenrangú ellenfél

A maranellóiak már a szezon eleje óta ott ólálkodtak a brackley-iek körül, Vettel sepangi győzelme, és Raikkönen bahreini második helye bebizonyította, hogy elég csak egy kis megingás az Ezüstnyilak részéről, ők könyörtelenül ki fogják használni.

A monacói fiaskó

A 62. körig a lehető legsimábban alakult a hercegség versenye Hamilton számára, ekkor azonban jött Max Verstappen balesete, ami fenekestül felforgatta az élmezőnyt. Igaz, a Mercedest stratégái voltak a ludasak, hiszen kihívták bajnokukat a kerékcserére, aki azzal, hogy Rosberg és Vettel nem járt a bokszban, a harmadik helyre esett vissza. A brit előnye 10 pontra csökkent, mely nem éppen a mindent elsöprő dominanciára utalt.

Rosberg: Négyből három

A német pilóta saját erejéből húzta be a barcelonai versenyt, Monacóban a csapat, Spielbergben pedig csapattársa hibájából sikerült a dobogó tetejére állnia - még mindig 10 pont volt közöttük a különbség, és ekkor talán mindenki elhitte, hogy Rosbergnek lehet még keresnivalója a bajnokságban.

Kavalkád a Hungaroringen

Hamilton leggyatrább 2015-ös versenyét futotta nálunk: az első körben átvágta a sikánt, és visszaesett a mezőnyben, majd a verseny második felében vállalta túl magát Daniel Ricciardo előzése közben, amiért megbüntette a versenybíróság. Rosberg óriási lehetőség előtt állt, és egy második pozícióval rengeteg pontot hozz volna riválisán, de ő is ütközött Ricciardóval, defektet kapott, és csak a 8. lett. Hamilton a hatodik helyen futott be, így négy ponttal növelte előnyét a pontversenyben.

Motorhibák Monzában

A Mercedes komoly fejlesztésekkel készült az Olasz Nagydíjra, de Nico Rosberg vadonatúj erőforrását idő előtt le kellett cserélni - hogy aztán a verseny végén a régebbi specifikáció is felmondja alatta a szolgálatot, miközben Hamilton domináns győzelmet aratott.

Amikor Hamilton kezére játszott a Mercedes hanyatlása

Szingapúrban a Mercedes valamilyen oknál fogva (a csapatnál a gumikra mutogattak) nem tudta felvenni a versenyt a Ferrarival és a Red Bullal, így Lewis Hamilton hiába adta fel a versenyt, Nico Rosberg csak 12 pontot tudott hozni rajta a bajnokságban negyedik helyével.

A suzukai kettes kanyar

Nico Rosberg pole-ból indulhatott a Japán Nagydíjon, de elsősége nem tartott sokáig, hiszen Hamilton keményen helyre tette a második kanyarban - nem túlzunk azzal, ha azt mondjuk, hogy itt nyerte meg a versenyt.

Rosberg feladja az Orosz Nagydíjat

Bezzeg amikor az ő autójában romlik el valami! És tény, ellenkező esetben a német pilóta kevesebb pontot tudott hozni riválisán, Hamilton viszont fölényesen behúzta a szocsi diadalt, egy karnyújtásnyira kerülve a vb-címtől.

Az austini adok-kapok

Bár Hamilton kihangsúlyozta, hogy nem fog kockáztatni, mindent beleadott az USA Nagydíj rajtjánál, és a pole-t megszerző csapattársával koccanva átvette a vezetést. Rosberg később egy remek manőverrel szerezte vissza az első helyet, de néhány körrel a vége előtt hibázott. tálcán nyújtva Hamiltonnak a győzelmet, és a világbajnoki címet.