Tereprali

Gumigyilkos szakaszon javított egy helyet a Qualisport

Fordulatokban gazdag nappal indult az Újév a Qualisport kamionosai számára az Africa Eco Race-en: a maratoni tereprali-összecsapás negyedik szelektív szakaszán Kovács Miklóst és társait ismét defekt hátráltatta, azonban a kamionosok kategóriájának összesítésében így is sikerült egy helyet javítva a 4. pozícióba előrelépniük.

Meglepőnek egyáltalán nem mondható, hogy az 1100 lóerős Scaniát is kényszerpihenőre küldte egy durrdefekt. Assza és a délnyugat-marokkói Remz El- Quebir között 409 kilométernyi köves, sziklás őrület várt a versenyzőkre: bár René Metge, az útvonalfelelős versenyigazgató azt ígérte, hogy ez lesz a megmérettetés „egyik legszebb” szakasza, a terep nem kímélte az abroncsokat, legyen szó akár autósokról, motorosokról vagy kamionosokról.

„Nyugodtan mondhatjuk, hogy gumigyilkos volt ez a pálya” – értékelt Kovács Miklós, aki a kamionos kategória mai 4. legjobb eredményét produkálva 5 óra 50 perces idővel küzdötte le a távot. „Kő és szikla, kő és szikla, csak erről szólt a mai nap. Néhol olyan volt, mintha jégen mentünk volna, rendkívül csúszós volt, különösen a Scania hátulja volt nyugtalan. Emiatt találtunk el egy nagyobb követ is, ami a defektet okozta. A futómű beállításait tovább kell finomítgatnunk, de egyelőre minden rendben és örülök annak is, hogy sikerült javítanunk egy pozíciót.”

Kovács és két állandó társa, Czeglédi Péter navigátor és Ács László fedélzeti szerelő a kamionos kategória összesítésében a 4. helyre lépett elő, ami részben annak volt köszönhető, hogy a korábbi többszörös győztes Tomas Tomecek három abroncsot is elfogyasztott a szakaszon, a táborba pedig törött kerékkel futott be. Újabb szakaszelsőségével a Kamaz gyári pilótája, a kétszeres győztes Anton Shibalov már nem csak a kamionos értékelést vezeti, hanem – mivel az Africa Eco Race-en ilyen is van – az autós-kamionos összevont tabellát is.

A nap autós legjobbja egyébként Jean-Antoine Sabatier, a tavalyi győztes buggy-pilóta volt, miután az eddigi éllovas, Jurij Sazonov is áldozatául esett a defekthullámnak. Az előző napok során két szakaszt is nyerő kazah Hummer-pilóta tekintélyes időveszteséggel, felniken gurulva érkezett a táborba, így csak a 9. helyről folytathatja az összecsapást. Nem kímélte a defektcunami Szalay Balázst és Bunkoczi Lászlót sem: az Opel Dakar Team egysége kétszer kényszerült kerékcserére, de a kategóriában elért napi 9. hellyel sikerült előrelépniük az autós tabellán a 9., az autós-kamionos értékelésben pedig a 11. helyre.

A motorosoknál nincs csoda, Pal Anders Ullevalseter simán behúzta az újabb szeletívet, megerősítve ezzel vezető pozícióját. A korábbi Dakar-menő, tavalyi Africa Race győztes norvég máris 1 óra 11 perc 50 másodperccel előzi meg üldözőjét, a brit Andrew Newlandet.

A viadal szombaton az ötödik szakasszal folytatódik, amely a Remz El- Quebir-i táborból indul: a mért táv hossza 453 kilométer lesz, a tábornak pedig a nyugat-szaharai Dakhla ad otthont. A mezőny vasárnap is ott állomásozik, a pihenőnapot is a szörfparadicsomban töltik el.