2024. szeptember 20. péntek
Motor

Suzuki-ünnep: Rins a nyolcadik győztes, Mir az új vb-éllovas

A tizedik helyről rajtoló spanyol győzött az Aragóniai Nagydíjon a szintén nagyot zárkózó hondás és saját csapattársa előtt. Quartararo a pole-ból pontot sem szerzett, így elbukta a vb-vezetést.

Imádod a MotoGP-t, nem szeretnél lemaradni egyetlen motoros hírünkről és extra információinkról sem? Akkor csatlakozz a Formula MotoGP csoportunkhoz IDE KATTINTVA!

A két kisebb kategória izgalmai után – a Moto3-ban őrült versenyt követően a 17. helyről induló Jaume Masia nyert, miközben a vb-éllovas Albert Arenas csak kicsit növelte az előnyét, míg a Moto2-ben a Sky VR46 duójának buktája után Sam Lowes győzött, az összetettben pedig a mögötte befutó Enea Bastianini állt az élre – 15 órakor következett a MotoGP Aragóniai Nagydíja. A rajtrácson az 1999-es Riói Nagydíj óta először nem volt királykategóriás világbajnok, köszönhetően Marc Marquez sérülésének és Valentino Rossi pozitív koronavírustesztjének. Rossi kapcsán egyébként a Yamaha délelőtt bejelentette, hogy a jövő hétvégi Terueli GP-n sem fogja helyettesíteni, mivel „nem akarják terhelni a Covid-19 miatt nyomás alatt lévő” csapatot egy beugróval, ahogy az is biztos, hogy a helyi karanténszabályok miatt maga a „Doktor” is biztosan kihagyja a második aragóniai fordulót is.

rins-suzuki-aragon

Rátérve a mostani futamra: a pole-pozícióból Fabio Quartararo várhatta a 23 körös viadal startját, az első kombinációból viszont Maverick Vinales jött ki elsőként, mögötte pedig a két petronasos gyűrte egymást. A három yamahás mögé Alex Rins zárkózott fel a Suzukival, míg mögötte Jack Millerrel vívott a csapattársa, Joan Mir, aki néhány kör alatt maga mögé is utasította a Pramac Ducati ausztrálját – aki mellett aztán nem sokkal később a múlt heti esős dobogójától megtáltosodó Alex Marquez is elment. Az igazán jó tempót viszont épp Rins motorozta az elején: előbb Franco Morbidellit, majd Quartararót is elkapta, s meglódult Vinales után is.

A táv harmadánál jártunk, amikor Rins meg is előzte yamahás honfitársát, s ezzel átvette a vezetést! Eggyel hátrébb a harmadik helyért is nagy csatát vívott, Quartararo és Morbidelli csatáját pedig nevető harmadikként Mir használta ki és jött fel dobogós pozícióba. A Petronas párosát ráadásul Marquez is utolérte, sőt le is vadászta, így a hondás újonc már a negyedik helyen motorozott. Quartararo hátracsúszása viszont itt sem ért véget: Morbidelli leszakította magáról csapattársát, a francia mellett pedig sorban elment Takaaki Nakagami, Jack Miller és az összetettben még szintén jól álló, de a Ducatival egész hétvégén küszködő Andrea Dovizioso, valamint Cal Crutchlow is, sőt később az első tízből is kicsúszott.

Tíz körrel a vége előtt Mir támadta meg Vinalest, s át is vette tőle a második helyet, de rögtön követte a suzukist Marquez is. A repsolos aztán a hajrához közeledve Mirt is megelőzte, három körrel a vége előtt pedig a vezető Rinst is utolérte. A repsolos aztán a hajrához közeledve Mirt is megelőzte, három körrel a vége előtt pedig a vezető Rinst is utolérte. Viszont kétszer is hibázott egy kisebbet Marquez, ez után pedig már nem kockázatott, így Rins nyerte a versenyt – ő az idei és zsinórban is a nyolcadik különböző győztes (mindössze harmadszor fordul elő 2000 és 2016 után, hogy legalább ennyi első helyezettet ünnepelhetünk egy idényben)!

A pódiumot a két Alex mellett Mir tette teljessé, és mivel Quartararo végül még a pontszerzők közé sem fért be, immár ő vezeti a vb-tabellát – Kenny Roberts Jr. 2000-es összetett sikere óta először mondhatja ezt el magáról egy suzukis, ráadásul mindezt úgy teszi, hogy még nem is nyert versenyt! A pódiumon végzőket egyébként Vinales követte, aki 12 egységnyi hátrányban van Mirhez képest, majd jött Nakagami, Morbidelli és a 15 pontos közelségbe feljövő Dovizioso, míg a top 10-et Crutchlow, Miller és Johann Zarco zárta. Folytatás egy hét múlva ugyanitt.