2024. október 1. kedd

Mercedes-fölény a hosszabbított esős második edzésen

Gumitesztből vizes szabadedzés lett a Japán Nagydíjon péntek délután. Köztes abroncson George Russell futotta a legjobb kört a szokásos 60 helyett 90 perc során, Hamilton és Verstappen előtt.

Keresztülhúzta az eső a Pirelli számításait Suzukában. A második szabadedzést a normál program helyett gumitesztelésre szánta volna a Formula-1: a 2023-ra szánt száraz abroncsokat próbálták volna ki a csapatok, jelölés nélkül, a gyártó futástervét követve – emiatt a távot 60-ról 90 percre növelték. Az időjárás miatt azonban a versenyzőknek esőgumikat kellett használni. Az edzés előtt meg is erősítette az FIA, hogy a gumitesztet törölték, és azt Mexikóban pótolják. (A másik teszt az USA Nagydíj második szabadedzése lesz.) Az időtartam azonban maradt másfél óra.

A csapatok nem siettek, a pálya lassan népesült be az esős abroncson, mellyel a mezőny fele gurult ki. Közülük Lewis Hamilton volt a leggyorsabb 1:49,489-cel az első fél óra végén. Ekkorra azonban már eléggé javultak a pályaállapotok, hogy az első próbálkozók feltehessék a köztes abroncsokat. A keveréken pillanatokkal a másik Mercedes köre után George Russell mintegy két és fél másodperccel megjavította Hamilton idejét – ez jelzés volt a többieknek, akik rövid úton szintén váltottak, nyolc versenyző pedig csak ezen a keveréken hagyta el a garázst.

Az első körök persze még a tapogatózásról szóltak: egymás után Yuki Tsunoda és a pályán először járó Charles Leclerc is látogatást tett a kavicságyban, de sikerült onnan kikecmeregniük. Magabiztosabb volt a két Mercedes és Verstappen, akik egymást váltogatták az élen. Russell volt az első, aki 1:42 alatti kör teljesített, ezzel megfutotta a hétvége addigi legjobbját.

A körülmények nem javultak eléggé, hogy a köridők gyorsuljanak, a slick gumira váltás pedig szóba sem jöhetett, sőt az utolsó fél órában többen megunták a körözést, az edzés végén csekély volt a forgalom a pályán. Így Russell 1:41,935-ös köre a szabadedzés második felében nem dőlt meg. Két tizedmásodperccel mögötte csapattársa, Hamilton végzett másodikként, a harmadik Verstappen viszont már nyolc tizedmásodpercet kapott.

Sergio Perez lett a negyedik, akinek ugyancsak volt egy kicsúszása a hajtűkanyarban, mögötte az utolsó percekben egyedüli javítóként Kevin Magnussen még felugrott az ötödik helyre. A hatodiktól tizedikig Carlos Sainz, az első szabadedzésen leggyorsabb Fernando Alonso, Valtteri Bottas, Esteban Ocon és Guanyu Zhou következett. A fékekre panaszkodó Leclerc pedig csak 11. lett. 19 autó járt a pályán Suzukában, Mick Schumacher autóját az első szabadedzés végén szenvedett balesete után nem tudta helyrehozni a Haas.