2024. október 6. vasárnap
F1

Miért átlag alatti Hamilton Brazíliában?

Minden F1-es évében versenyzett Interlagosban, mégsem nyert még ott soha: Lewis Hamilton mutatói egyetlen pályán sem olyan rosszak, mint a hétvégi nagydíj helyszínén. Rosberget még soha nem győzte le ott.

Pályafutása alatt 51 futamot nyert, Kanadában és a Hungaroringen 5-5 alkalommal győzött Lewis Hamilton: ehhez viszonyítva nagyon gyengék az eredmények, melyeket a Brazil Nagydíjról mutathat fel, holott az említett versenyekhez hasonlóan ez is évről évre az F1-es naptár része. Brazília mellett csak az Európa GP-t nem nyerte meg soha Hamilton, azt viszont három különböző pályán tartották 2007 óta tartó karrierje során, majd évekig kimaradt – ellenben Brazíliában kilenc lehetősége lett volna győzni.

2.

A táblázatból látható, hogy legjobb brazíliai eredménye – második hely – is csupán az elmúlt években született: mindkétszer Nico Rosberg nyerte meg a versenyt, mindenkori csapattársai összesen háromszor győztek Interlagosban, miközben Hamilton egyszer sem. Rosberget se időmérőn, se futamon nem győzte még itt le azonos autóban. A gyenge brazíliai szereplés okát kereső Sky Sports arra is felhívta a figyelmet, hogy a brit összeadva mindössze 26 kört töltött az élen Sao Paulóban, a versenytáv kevesebb mint felét, ami egy hozzá hasonló kaliberű versenyző esetében kirívóan kevés. Szenvedése kicsit példaképe, Ayrton Sennáéra emlékeztet, aki csak nyolcadik próbálkozásra nyert hazai pályáján.

„Soha nem nyertem még Brazíliában, de ennek nincs semmilyen különösebb oka” – fejtegette maga Hamilton a nagydíjon nyújtott teljesítmény okát. „A McLarennél egyszer sikerülhetett volna, de akkor Hülkenberg kiütött a versenyből. Tavaly, és egy évvel előtte Nico kivételesen gyors volt, legutóbb pedig rettentően közel voltam a pole-hoz, mindössze 0,07 másodperccel maradtam el tőle. Ezt a dombon felfelé, egy váltáskor veszítettem el. Ki tudja? Lehet, hogy harmadik alkalommal sikeresebb leszek.”

A 2007-es történések valószínűleg még sokakban elevenen élnek: bár a bajnokságot vezető Hamilton ellenfelei elé kvalifikált, a rajt után több pozíciót elbukott, majd egy időszakos váltóhiba vetette hátra – így veszítette el újoncként a bajnoki címet. 2008-as első vb-je a pályához fűződik, de akkor is csak ötödik lett, az utolsó kanyarban átugorva Timo Glockot.

Talán legjobb brazil szereplése a 2009-es dobogó, az esőben 14 helyet javított rajtpozíciójához képest. Élen töltött köre azonban egészen 2012-ig nem volt a tradicionálisan szezon végén helyet kapó pályán. Utolsó mclarenes versenyén a pole-pozícióba kvalifikált (egyetlen ilyen sikere a pályán), ezután történt az ütközés Nico Hülkenberggel. Két éve Hamilton a bokszkiállásoknál vághatott volna csapattársa elé, de bevezető körén megpördült a hátsó egyenesben.

Vajon megtöri idén az egyetlen más pályára sem jellemző rossz sorozatot? Muszáj neki, hiszen 19 pontos lemaradás mellett nyernie kell az utolsó két versenyen, ha negyedszer is világbajnok akar lenni.