2024. október 7. hétfő
F1

Már Hamilton is 100-as - Suzukai statisztikák

Gyorsabban jutott-e el száz dobogóig Lewis Hamilton, mint Michael Schumacher? Hányadszor zajlott le egy futam kieső nélkül? És miért tekinthet a hétvégére F1-es karrierje mélypontjaként Jenson Button? A Japán Nagydíj statisztikai összegzéséből kiderül!

Nico Rosberg tovább javította egyéni rekordjait: a szezon során már 9. győzelmét aratta, összességében 23-mal pedig Nelson Piquet-t érte be. Eközben 30. pole-pozíciójával már az örökranglista 8. helyén áll.

Lewis Hamilton hétvégéje ugyan nem alakult jól, mégis komoly mérföldkövet ért el: karrierje során 100. alkalommal állhatott dobogóra, amit eddig rajta kívül csak ketten tettek meg a sportban. Michael Schumacher 155, Alain Prost pedig 106 pódiumot gyűjtött, utóbbi tehát még könnyen be is érhető a brit számára. Hamiltonnak 184 nagydíjrajt kellett a százas eléréséhez, míg ugyanezt Prost 191. futamán, Schumacher pedig mindkettőjüknél gyorsabban, már 163. futamán tette meg.

hamilton_1

A brit 100 dobogója a következőképpen oszlik meg: 49 győzelem, 28 második hely és 23 harmadik hely. Két csapata között pedig majdnem egyenlően: 49-szer végzett az első három között a McLaren, és 51-szer a Mercedes színeiben.

A Mercedes zsinórban a harmadik évében is könnyedén húzta be a konstruktőri bajnoki címet, ezzel 2003 óta először dőlt el a csapatok versengése Suzukában. Az istálló újabb sikerével a legnagyobbak közé csatlakozott: előttük a Ferrari, a McLaren, a Williams és a Red Bull volt képes egymás után három szezont is behúzni.

A német csapat egyúttal 60. győzelmét és 120. dobogóját szerezte meg a hétvégén.

Hamilton és Rosberg 40. alkalommal sajátították ki maguknak az első rajtsort, ezen alkalmak során pedig mindketten 20-szor álltak a pole-ban, és 20-szor a második helyen.

Idén a páros eddig tízszer osztozott az első soron, de mindössze kétszer történt meg, hogy az első kör végén is a két Mercedes állt az élen - ez mutatja meg igazán, hogy mennyire problémás rajtokat produkálnak mindketten.

Daniel Ricciardo az elmúlt nyolc verseny mindegyikét a legjobb öt között fejezte be, és most az Európa Nagydíj óta először ért el ennél rosszabb helyezést hatodikként célba érve. A Red Bull két pilótája idén eddig nagyon hasonlóan szerepel: Ricciardo és Max Verstappen egyaránt egyszer nyert, négyszer állt a dobogó második fokán és egyszer lett harmadik.

button_1

Jenson Button 131. nagydíját teljesítette a McLarennel, ugyanannyit, mint Mika Hakkinen. Csak David Coulthardnak van több rajtja a wokingiak színeiben, 150.

Button azonban ezt leszámítva nem teheti ki az ablakba hétvégi eredményét, hiszen a 18. helyen ért célba, ezáltal pedig a búcsúhoz közeledve megszerezte valaha volt legrosszabb helyezését a leintéskor. Korábban egyszer, a 2012-es Bahreini Nagydíjon értékelték már a 18. pozícióban a britet, de ott két körrel a futam vége előtt kiesett.

A 2009-es bajnoknak egyébként a 22. rajthely is negatív rekordot jelentett, ahova motorcsere miatt száműzték vissza. Amikor pályafutása során korábban a mezőny végéről kellett indulnia, csak 20 főből állt a rajtrács.

Ám Button futamon elért gyenge eredményében nagy szerepe volt annak, hogy a Japán Nagydíj egyetlen kiesőt sem hozott, ami még csak hetedik alkalommal történt meg, beleértve a csonka 2005-ös USA Nagydíjat is. 2005-höz hasonlóan idén is már kétszer fordult elő ilyen, hiszen tavasszal a sanghaji futamon is mindenki meglátta a kockás zászlót. Suzuka mostanság alig rostálja meg a mezőnyt: tavaly sem regisztráltak kiesőt, hiszen Felipe Nasr csak a hajrában állt ki.

Sebastian Vettel nyolcadik alkalommal versenyzett Suzukában, 4. helyével pedig eddigi legrosszabb eredményét érte el a pályán, korábban ugyanis minden alkalommal a dobogón végzett.

Valtteri Bottas 73. nagydíját teljesítette, ezzel legalább ideiglenesen átvette a rekordot Jim Clarktól azon pilóták listáján, akik egész karrierjüket egyetlen csapattal teljesítették. Persze ha a finn valaha is elszerződik a Williamstől, a rekord visszaszáll Clarkra, mint az már Lewis Hamilton esetében is történt, amikor elhagyta a McLarent.

hulkenberg-force-india

A Force India továbbra is bombaformában: a csapat zsinórban a hatodik versenyhétvégén jutott be mindkét autójával a Q3-ba, Sergio Perez pedig már hat futam óta folyamatosan a pontszerzők között végez - egyik jelenségre sem volt még példa korábban. Nico Hülkenberget pedig talán csak a szingapúri rajtbaleset akadályozta meg abban, hogy most egy nyolcas sorozata lehessen, ő azonban annak örülhet, hogy már öt éve folyamatosan pontokkal távozik Suzukából.

A Haas először érte el mindkét autójával az időmérő harmadik szakaszát, és Romain Grosjean nevéhez fűződik a csapat legjobb kvalifikációs eredménye is a 8. pozícióval. Ám kijelenthető, hogy egy ezredmásodpercnél is kevesebben múlott, hogy ez végül nem 5. rajthelyet eredményezett a francia számára: Grosjean ezredre azonos időt futott Perezzel, ám őt rangsorolták hátrébb, a két büntetést kapó Ferrari közül pedig Vettel éppen kettőjük közé ékelődött be, így csak a mexikói profitált belőle.

A verseny rajtja előtt a teljes mezőnyre igaz volt, hogy annyi győzelemmel rendelkeznek a Japán Nagydíjakról, ahány világbajnoki címűk van: így Vettel négyszeres, Hamilton háromszoros, Alonso kétszeres, Raikkönen és Button pedig egyszeres győztese a futamnak. Végül Rosberg új névként iratkozott fel a nyertesek listájára - vajon ez azt jelenti, hogy már csak a statisztika fenntartása érdekében is ő lesz a bajnok az év végén?