2024. szeptember 20. péntek
F1

Szám szerint: Újévi versenyek

Már csak néhány tucat óra van hátra, és véget ér a 2013-as év. Amikor szilveszter éjjelén felbontjuk a pezsgőt, mi is Forma-1-es versenyzőnek érezhetjük magunkat! De ha tehetjük, ne álljunk fel a székre, és ne locsoljunk ki mindent a palackból, hanem jusson a poharakba is. Persze ízlések és pofonok"

A Forma-1 történetében négyszer fordult elő, hogy január elsején már versenyre keltek a pilóták. Mind a négy esetben Dél-Afrikában zúgtak fel a motorok, és ebből kettő hivatalos világbajnoki futam is volt. Utólag feltehetjük a pikáns kérdést, vajon mennyi alkoholt fogyasztottak el szilveszter alkalmával a sportolók? Vélhetően semennyit. Annak idején ugyanolyan presztízse volt a bajnokságon kívüli futamnak, mint a hivatalosnak. Ez az állítást a helyszíni nézők nagy létszámával, és a sajtó érdeklődésével alá lehet támasztani.

1960. január elsején, East-Londonban hatvan kört kellett megtenni a 3926 m-es pályán. Huszonnégy résztvevőből kilencen látták meg a célbíró zászlaját.

EREDMÉNY:

1. Paul Frére (Cooper Climax)

2. Stirling Moss (Cooper Borgward)

3. Syd van der Vyver (Cooper Alfa Romeo)

Napra pontosan 5 évvel később ugyanott köszönthették egymást a versenyzők, immár hivatalos világbajnoki futamon! Az eredeti pályahosszt immár 85-ször kellett teljesíteni (újév napja péntekre esett!). Huszonnyolc nevezőből húszan futották meg a limitet, "természetesen" Jim Clark volt a leggyorsabb. Mind a 85 kört az élen sprintelte végig, és egyértelműen győzött.

EREDMÉNY:

1. Jim Clark (Lotus Climax)

2. John Surtees (Ferrari) + 29.0 sec

3. Graham Hill (BRM) + 31.8 sec

1966-ban megint egy világbajnokságon versenyt izgulhattak végig a nézők. Bár Jack Brabham tűnt esélyesnek, autója meghibásodott, és a végső a győzelmet hatvan kör után Mike Spence vívta ki, méghozzá kettős körelőnnyel.

EREDMÉNY:

1. Mike Spence (Lotus Climax)

2. Jo Siffert (Brabham BRM) - 2 kör

3. Peter Arundell (Lotus Climax) - 2 kör

1968. január elsején már Kyalamiban randevúztak a Forma-1 akkori sztárjai. A 4104 méteres dimbes-dombos pályán Jim Clark dominált. Ugyan egy kört tudott vezetni Stewart is, de hetvenkilenc körben Clark volt az élen, és könnyedén győzött.