2024. szeptember 20. péntek
Gokart

Így születnek a jövő tehetségei: Előbb tudott gokartozni, mint olvasni

A versenyzést nem lehet elég korán elkezdeni - Krausz Dániel már hétévesen elindult a magyar gokart bajnokság MicroMax kategóriájában, és máris nagyon komoly terveket szövöget, miközben eredményei egyre javulnak.

Hogyan ismerkedett már Dániel ilyen fiatalon a gokartozással? - kérdeztük apukáját, Krausz Ádámot.

Már 3-4 évesen komoly érdeklődést mutatott a Formula-1 iránt. Kérésére kivittük a hungaroringi F1-es versenyre is - ahol az üvöltő autók mellett simán el tudott aludni az ölemben. Mivel személy szerint autómérnök vagyok, ezért sok barátom van a szakmában és a versenyzésben is. Barátoknál érdeklődtünk, hogy mikor lehetne elkezdeni a vezetést Danival, de mindenki azt mondta, hogy legyen legalább 8-9 éves, hogy értse, ami körülötte történik. Kár volt hallgatni rájuk, mert így csak 6 éves kora előtt jutottunk odáig, hogy nem várunk tovább és keresünk egy helyet, ahol beülhet egy gokartba. Vácon, egy bérgokart-pályán engedték először vezetni, de 3 nap után már nem is jelentett számára igazi kihívást az ottani lassabb járgány, ezért próbáltunk továbblépni. Így jutottunk el Pődör Balázshoz, a CRG csapat oktatójához, aki a 2013 novemberében kezelésbe vette és a mai napig foglalkozik vele.

Gokart_Krausz Dániel_01

Mivel Dani a lehető legkomolyabban veszi a versenyzést és mindent hajlandó megtenni érte, édesapja támogatja őt gokartos terveiben
Fotó: Buczkó Andor

Sikerült gyorsan elsajátítania az alapokat?

Igen. Április környékén javasolta az edző, hogy vegyünk egy használt gokartot, amivel egész más érzés menni, mint egy bérgokarttal. Nyáron gokart táborba írattuk, ahol már az első alkalommal megnyerte a gyerekversenyt, majd a második alkalommal az abszolút leggyorsabb idővel nyert, 16 éveseket is legyőzve. A nyár folyamán edzője javaslatára kimentünk Bruckba, hogy kipróbálhasson egy igazi versenypályát. Meglepően könnyedén és magabiztosan ment végig az első pillanattól kezdve a profi gokartosokkal együtt különösebb megszeppenés nélkül. Ő akkor nekünk, szüleinek elmondta, hogy sajnos egy év múlva már nem tud a Balatonra jönni velünk nyaralni, mert ő versenyezni fog, ezért nem fog ráérni.

További edzések következtek, és mivel nem volt lassú, az edzője versenyzésre javasolta a 2015-ös szezonra. Idén február 1-jén betöltötte a 7. életévét, így indulhatott a magyar bajnokságban. A licenc megszerzéséhez vizsgáznia kellett, ahol meglepődtek, hogy bár még írni és olvasni sem tud (iskolába csak 2015 szeptemberétől fog járni), de már versenyezni akar.

Milyen eredményeket ért el eddig a szezonban?

Első bajnoki futama Dunaszerdahelyen volt, ahol 2 nap gyakorlással kellett rajthoz állnia, és a leggyorsabbtól 2,5 másodperccel volt lassabb. Érdekes, hogy mindig nagyon reálisan látja az esélyeit, nem álmodozik a csodáról, egyszerűen mindent megtesz a jó eredményért. Aztán a következő futamon, a Pannónia-ringen már csak 1,5 másodperccel maradt el a legjobbtól és nagyon tartósan egyforma köröket tudott futni a versenyen is. A nehéz pályát figyelembe véve ez óriási eredmény volt számunkra. Bruckban az időjárás mindenki dolgát megnehezítette, mivel pénteken és szombaton végig esett az eső, majd vasárnap száraz körülmények között zajlott le a verseny. Emiatt nem tudtunk felkészülni rendesen, nem tudtuk a pályát begyakorolni száraz körülmények között. Ráadásul a mezőny létszáma 27 fős lett, sok 10-11 éves külföldi vett részt a versenyen. Ennek ellenére Dani az időmérőn a 19. helyet szerezte meg, ahonnan az elődöntőben a 16. helyig jött fel. Végül a döntőben a 19. lett, maga mögé utasítva 8 gokartot, de ami még szebb, hogy a magyarok között a 4. pozícióban zárt.

A magyar bajnokságon kívül a Mezőhegyi kupa elnevezésű amatőr bajnokságban is elindítottuk, hogy minél több tapasztalatot tudjon szerezni a versenyzésről. Az első ilyen verseny áprilisban volt, ahol egy másik gokartot kapott, hogy szokja a különböző gokartokat, hiszen ennek a versenynek nincs igazán tétje, gyakorlásnak szántuk. Meglepetésünkre az elődöntőben való kicsúszása ellenére és hogy emiatt a mezőny végéről kellett indulnia a döntőben, mégis csodálatos versenyzést produkált és bejött a második helyre, az amatőrök között pedig arany serleget kapott, aminek mindenki nagyon örült.