2024. október 9. szerda

Csak Hamilton és Bottas 1:05 alatt az első edzésen

A Mercedes kettős elsőségével kezdődött az Osztrák Nagydíj, az ezüst autók legközelebbi üldözőjének a Red Bull tűnik. A szenvedő McLarent, különösen Vandoorne-t még az ág is húzta a tréningen.

Borús égbolt alatt zajlott az Osztrák Nagydíj első szabadedzése: néhányszor utat törtek maguknak a napsugarak, máskor azonban esőcseppek jelentek meg a pályán. A tréning első felében a Mercedes és Red Bull diktálta a tempót, Lewis Hamilton 1:05,525-ös köre az első helyre volt elegendő, őt mindössze 0,046 másodperccel üldözte Daniel Ricciardo. A két versenyző között gumikülönbség volt: Hamilton – csakúgy, mint a harmadik Bottas és negyedik Verstappen – szuperlágy szetten körözött, míg Ricciardo lágy abroncson. Velük ellentétben a Ferrarik ultralágy készletet nyűttek az első nekifutások alatt. Ezeket a szetteket a 90 perces tréning fele előtt vissza kellett adni a Pirellinek, ezért futólag elcsendesett a pálya.

A rövid szünet után az élmenők, csakúgy, mint a mezőny nagy többsége, ultralágy abronccsal tértek vissza a pályára, a köridők így tovább csökkentek, és egy másodpercen belülre kerültek a tavalyi pole-pozíciós eredményhez, Valtteri Bottas 1:04,251-es köréhez képest. Lewis Hamilton volt az, aki az 1:05-ös régió határára ért 1:05,037-tel, majd ő fért be elsőként az 1:04-es zónába.

Végül Lewis Hamilton neve és 1:04,839-es köre szerepelt az első hely mellett a szabadedzés végén. A tavalyi futamgyőztes, Valtteri Bottas zárt a második helyen 0,127 másodperc volt. A harmadik helyezett Max Verstappen már 1:05 felett volt, 0,233-as lemaradásával. Sebastian Vettel negyedik lett, míg a lágy gumikon gyors Ricciardo nem alkotott kiemelkedőt ultralágyon, az ausztrál csak ötödikként zárta a szabadedzést 0,644 másodperces hátránnyal. A Red Bull pilótája sok időt töltött a bokszban, ő tette meg a legkevesebb kört az edzés folyamán, 22-t, míg többen 40 fölé mentek.

A három nagycsapat mögött a hetedik helyet a Haas és Romain Grosjean szerezték meg 1,2 másodperc lemaradással, ami biztató az amerikai csapattól a folytatásra nézve. Két honfitársa, Esteban Ocon és Pierre Gasly 8. és 10. helyre ért be. Közöttük végzett Charles Leclerc, aki az edzés során többször megvillant a Sauberrel. A svájci kiscsapat – Marcus Ericsson 11.-ként zárta – versenyképesnek tűnik hétvégén, ellentétben a McLarennel, melynek több problémával kellett megbirkóznia: Fernando Alonso csupán 35 perc után gurult először a pályára, az egyik legkevesebb kört teljesítette, teljesítménye pedig a 17. helyre volt elegendő.

Csapattársát, a 18.-ként záró Stoffel Vandoorne-t egészen üldözte a balszerencse az edzés folyamán, melynek első felében a bokszutcában Sebastian Vettel elé engedte ki csapata: a németnek erőteljesen fékeznie kellett, hogy ne öklelje fel a McLarent. A csapatot természetesen vizsgálták az eset után, és a gyakorlatnak megfelelően pénzbüntetésre számíthatnak. Nem sokkal később az utolsó kanyar kerékvetőjére tartva tört el első szárnya: az elem jobb oldala lefelé billent, az aszfaltot súrolta szikrázva, miközben Vandoorne az alkatrész cseréjére visszatért a bokszba.

A belga mizériája mellett kevés incidens történt az edzésen: Pierre Gasly és Brendon Hartley autójáról ugyanott letört egy-egy elen, Max Verstappen pedig a 4-es kanyarban megpördült. Ezt leszámítva néhány elfékezés és pályaelhagyás jelentették a tréning rendkívüli eseményeit.

Az Osztrák Nagydíj péntek délelőttjön háromból idei második szabadedzését teljesítette Robert Kubica. A Williams tartalékpilótája bárminemű emlékezetes momentum nélkül zárt az utolsó, 20. helyen 2,6 másodpercre Hamiltontól, a közvetítésbe is alig került be.

Az edzés eseményei percről percre élő közvetítésünkben találhatók meg.