2024. október 11. péntek
Tereprali (TR)

Legendás versenyző a Toolimpex Kupán

Nem csak létszám, de felhozatal tekintetében is erősnek mondható a Toolimpex Kupa, a Terep-rallye Országos Bajnokság és a Közép-európai Zóna Trófea idei első futamának nevezési listája. Nem kevesebb, mint három a világ jelenlegi élvonalához tartozó dél-afrikai építésű Toyota Hiluxot láthatunk a dél-nyírségi pályákon, az egyiket ráadásul nem kisebb személyiséggel a volánnál, mint a hajdani síugró legenda, ma már kiváló terepralis lengyel Adam Malysz.

Bár a verseny csak holnap kezdődik, már ma felbőgtek a motorok a Dél-Nyírségben, azon belül is Nagykálló, Biri, Balkány, Szakoly és Kállósemjén környékén, néhány csapat ugyanis teszteléssel töltötte a csütörtöki napot. Köztük volt a viadal legjobban várt résztvevője is: Adam Malysz, a korábbi síugró legenda, manapság pedig egyre sikeresebb tereprali pilóta.

A lengyel versenyző négyszeres Világkupa-győztes, négyszeres világbajnok és négyszeres olimpiai érmes volt síugrásban, s hazájában az egyik legnépszerűbb sportembernek számít, nem véletlenül. Amikor 2011-ben elbúcsúzott a síugró sáncoktól, a terepraliban keresett új kihívást, s tapasztalt navigátorával, Rafal Martonnal rögtön az első Dakarján a 37. helyen ért célba. Az idei dél-amerikai viadalon már 15. lett, majd a Világkupa nyitó futamán elért kiváló negyedik helye után érkezik a magyar pályákra.

Ráadásul a lengyel klasszis nem jött egyedül: vele tartott Nagykállóba a lengyel tereprali egyik legsikeresebb alakja, Lukasz Komornicki, aki már a kétezres évek elején Világkupa-dobogós volt - történetesen éppen Rafal Marton navigálásával. Érdekesség, hogy Komornicki azzal az L200-as Mitsubishivel áll rajthoz, amellyel a cseh Miroslav Zapletal 2009-ben magyar bajnok lett.

A magyar mezőny is szinte teljes létszámban képviselteti magát a nyitó futamon. A tavalyi bajnoki ezüstérmes Lónyai Pál - Garamvölgyi Zoltán duó a Nissan után idén egy BMW-vel versenyez, Korda Erik illetve Fodor Imre viszont egy-egy Malysz-éhoz hasonló Toyotát állít csatasorba. Ellátogat Nagykállóba a tavalyi győztes Murczin Zsolt is a Mitsubishivel. A motoros-quados mezőnyben ott lesz a tavalyi európa-bajnoki bronzérmes Hodola Richárd és a súlyos balesete után hazai pályán először versenyző Horváth "œLaller" Lajos is.

A Toolimpex Kupa pénteken délután 15:30-kor az ünnepélyes rajttal veszi kezdetét. A pénteki prológot szombaton hat, vasárnap pedig újabb négy szelektív követi, a versenyhétvége vasárnap délután 16 órakor a díjkiosztóval zárul.