2024. október 7. hétfő
Retro

Retro – Először csap össze Schumacher és Hamilton

Negyedik F1-es bajnoki címének megszerzése után Schumacher nem pihenni vagy nyaralni indult, hanem az edzőterembe – vártak ugyanis rá a világ legjobb gokartosai, köztük Hamilton és Rosberg.

Több mint öt évvel Lewis Hamilton F1-es bemutatkozását megelőzően a brit tehetség karrierje fordulópontjához érkezett. A McLaren már évek óta támogatta, s 2001 őszén túlesett első formulaautós tesztjén is a Manor Motorsporttal, az utolsó nagy kihívás pedig a kerpeni világbajnoki döntő volt, ahol egy különleges vendég is részt vett. Michael Schumacherről van szó, aki négyszeres F1-es világbajnokként a suzukai idényzárót követően azonnal komoly edzésbe fogott, hogy három kilót leadjon, s részt vehessen a versenyen.

„Tudom, hogy a srácok, akikkel összecsapok, minden nap gokartoznak, én pedig csak évente háromszor, de ez számomra csupán extra ösztönzést jelent” – nyilatkozta a német, aki az utolsó edzést nem csupán az élen zárta, hanem egyúttal a körrekordot is megfutotta édesapja pályáján. A kvalifikáció aztán balszerencsésen alakult a számára, hiszen az ő csoportjának futama során leszakadt az eső, így csak a 22. helyen fejezte be az időmérést.

schumacher-gokart-2001

Az első előfutamot Vitantonio Liuzzi nyerte, míg mögötte Hamilton másodikként futott be, Schumacher pedig egészen a nyolcadik helyig tört előre – sőt egy ponton a hatodik helyen is állt. Hamilton aztán a második versenyt elrontotta, s csak a 26. helyen ért célba, míg Schumacher 15. lett, amivel összességében a 16. rajthely lett az övé, míg Hamilton a 26. pozícióból kezdhette meg az első döntőt.

Schumacher valósággal szárnyalt ezen a futamon, de a verseny második felében egy szűk kanyarban megpördült, s lefullasztotta a gokartot, így a harmadik hely helyett kénytelen volt beérni a 25. pozícióval, miközben Hamilton a hetedik helyre tört előre. Az utolsó versenyen Schumacher ismét remek felzárkózást mutatott be, egy kör alatt feljött hetediknek, útközben Nico Rosberget is megelőzve, aki ezt követően rátapadt, és szorosan követte őt.

Egy ütközés és egy kizárás is kellett hozzá, de a két német végül egyaránt felállhatott a dobogóra: Sauro Cesetti mögött Schumacher a második, Rosberg pedig a harmadik helyen zárt, míg Lewis Hamilton a hetedik lett. A brit kissé csalódott volt, mert nem sikerült megszorongatnia a „nagy öreget”, ahogy azt el is árulta: „Nem volt esélyem Schumacher közelébe kerülni, ami nagy kár, mert szerettem volna megtámadni őt egy-két kanyarban, ám csak a távolból láttam őt...”

S hogy mit mondott Schumacher Hamiltonról? „Nagyon erős, kitűnő versenyző és mindössze 16 éves. Ha így folytatja, biztosan eljut az F1-ig. Egészen különleges egy ilyen fiatal gyereket látni a pályán, akiben megvan a versenyzéshez szükséges mentalitás.”