Retro

Schumitól Maxig: A legfiatalabb győztesek

Max Verstappen hétvégi sikerével mintegy két és fél évvel megdöntötte a valaha volt legfiatalabb F1-es győztes csúcsát: a 10-es toplistán öt világbajnok található – vajon ő lesz egyszer a hatodik?

10. Michael Schumacher – 23 év, 240 nap

A később hét világbajnoki címet szerző német pontosan egy évvel bemutatkozását követően szerezte meg első sikerét Belgiumban 1992-ben. Schumacher a harmadik helyről rajtolt Benetton-Fordjával, így rontotta el a Williams konstruktőri ünneplését – a német egyébként az utolsó pilóta lett, aki „H-elosztású” manuális váltóval futamot nyert az F1-ben.

schumacher_1992_win

9. Jacky Ickx – 23 év, 188 nap

A későbbi bajnoki ezüstérmes az 1968-as Francia Nagydíjon iratkozhatott fel a győztesek listájára, szinte pontosan 23 és fél évesen – épp azon a versenyen, melyen Jo Schlesser egy szörnyű baleset következtében életét vesztette a második körben. Ickx Ferrarijával a második helyezett John Surtees Hondáján kívül mindenkit lekörözött legalább egyszer a nedves pályán.

8. Robert Kubica – 23 év, 184 nap

A lengyel versenyző az erős tempót mutató BMW-vel Hamilton és Raikkönen bokszutcai ütközéséből tudott profitálni egy évvel azt követően, hogy kis híján végzetes balesetet szenvedett Montrealban. A BMW Sauber első, s mint később kiderült, egyetlen F1-es győzelme alkalmával az örömet Nick Heidfeld második helye tette teljessé.

kubica_2008_win

7. Kimi Raikkönen – 23 év, 157 nap

Az F1-be érkezésével nagy vitákat kavaró, s elsőre csak ideiglenes szuperlicensszel rajthoz álló Kimi Raikkönen két évvel a személye körüli konfliktust követően az F1 történetének harmadik legfiatalabb futamgyőztesévé vált, amikor megnyerte a 2003-as Malajziai Nagydíjat, miután az időmérőt nagy meglepetésre a Renault kettőse zárta az élen. A finn abban az évben nem is nyert több futamot, de így is az utolsó pillanatig harcban volt a vb-címért.

6. Lewis Hamilton – 22 év 154 nap

Raikkönent több mint egy évvel „megelőzte” a brit, aki karrierje első kilenc versenyét egyaránt a dobogón zárta, közte a hatodikat és a hetediket győzelemmel. Hamilton elsőként a Kanadai Nagydíjon tudott az élen végezni Robert Kubica riasztó balesetét követően – ezt egy héttel később Indianapolisban egy újabb első hely követte.

hamilton_2007kanada

5. Bruce McLaren – 22 év, 104 nap

A későbbi csapatlapító a Formula-1 történetének első USA Nagydíját nyerte meg – akkor még a Cooper színeiben – s ha az Indy 500-akat nem számítjuk, egészen 2003-ig csúcstartó volt. McLaren az utolsó körben szerezte meg a győzelmet drámai körülmények között: az addig vezető Brabham autójából kifogyott az üzemanyag, majd integetni kezdett márkatársainak, hogy előzzék meg őt, hiszen McLaren és Trintignant kettős győzelme az ő bajnoki címét jelenti – így az, hogy a negyedik helyre betolta autóját, már csak a „szépség” kedvéért történt...

4. Troy Ruttman – 22 év, 80 nap

Ha viszont az Indy 500-akat is számítjuk, akkor egészen Fernando Alonso feltűnéséig Troy Ruttman volt a rekorder, aki az 1952-ben még a bajnokság programjába számító oválfutamot megnyerte annak ellenére, hogy csak a 18. helyről rajtolt – igaz, ehhez a 150 körön át vezető Bill Vukovich balszerencséje is kellett, aki 9 fordulóval a vége előtt esett ki a kormány hibája miatt.

ruttman

3. Fernando Alonso – 22 év, 26 nap

Akár Ruttmant, akár McLarent tekintjük addigi rekordernek, Fernando Alonso a 2003-as Magyar Nagydíjon mindkét csúcsot átírta. A spanyol első renault-s szezonjában már a második futamon pole-t szerzett, amit Magyarországon megismételt, sőt itt már a győzelem is összejött neki. Menet közben ráadásul az egyébként abban az évben világbajnoki címet szerző Michael Schumachert is lekörözte, akivel három évvel később a bajnoki címért csatázott hatalmasat.

2. Sebastian Vettel – 21 év, 73 nap

Öt esztendővel később a Red Bull „előző csodagyereke” kis híján egy évvel megjavította az addigi rekordot: Vettel a 2008-as vizes monzai időmérőn óriási meglepetésre szerzett pole-t, majd ha már az idő másnapra is esős maradt, ki is használta a kínálkozó lehetőséget a Toro Rossóval, mely hatalmasat fejlődött az előző év óta, lehetővé téve az ifjú német számára, hogy több igazán kiemelkedő eredményt érjen el a szezon utolsó harmadában.

vettel_monza_2008_2_D

1. Max Verstappen – 18 év, 228 nap

Minden idők legfiatalabb Formula-1-es versenyzője ismét átírta a rekordok könyvét – könnyen lehet, hogy nagyon hosszú időre. A holland pilóta Danyiil Kvjattal való „felcserélését” követően legelső Red Bullnál töltött versenyét megnyerte, s beteljesítette azt az álmot, mely édesapjának soha nem sikerült...