Off-road

Fordulatos ralikrossz-idénynyitó a Slovakiaringen

Március 21-22-én, egy a ralikrossz számára új helyszínen, a Slovakiaringen kialakított speciális nyomvonalon rendezték a Ralikrossz Országos Bajnokság, az FIA Közép-Európai Zóna Bajnokság, továbbá az osztrák, a cseh és a szlovák bajnokság nyitófordulóját.

A mezőnyre és az izgalmakra nem lehetett panasz, jelen cikkünkben erre koncentrálunk.

Nagyon komoly mezőny gyűlt össze az első hivatalos slovakiaringi ralikrossz-versenyen, hiszen nem kevesebb mint 110 autó ment át a hivatalos gépátvételen. Üdítően sokan voltak a királykategóriának számító, turbós, összkerekes erőgépeket felvonultató SuperCars mezőnyében is, szám szerint 18-an, és ott volt köztük egy nagy visszatérő, a 2007-ben egy rövidke szezon erejéig a ralikrosszba már belekóstoló, majd utána a formulaautózásban nemzetközi szinten sikert sikerre halmozó Kiss Pál Tamás is, aki egy Skoda Fabiát bérelt ki az egész idényre.

A bemutatkozás felemásan sikerült a miskolci pilóta számára, hiszen a szombati napot még az élen zárta, miután győztesen jött ki a nap talán leglátványosabb párharcából a sokszoros osztrák bajnok Alois Höller ellen, vasárnap viszont műszaki problémák hátráltatták, így végül csak 3 szerzett ponttal zárta a hétvégét, és nem jutott be az elődöntőkbe.

Kiss Pál Tamás szép debütálásának a technika ördöge vetett gátat

Balszerencsésen indult az év a címvédő Harsányi Zoltán számára is, aki az első előfutamban az ugratóról leérkezve összeért a háromszoros autókrossz Európa-bajnok Kárai Tamás Skodájával, és ő húzta a rövidebbet: kiszakadt a kereke. Vasárnap így is bejutott az elődöntőbe, majd ott az 5. helyről előretört a 2. helyre. A döntőt azonban kikéste, miután csapata – nagyrészt egy a rendezőség részéről megmutatkozó kommunikációs mulasztás folytán – nem lett kész időben a váltócserével.

A döntő rajtrácsának utolsó kockájába így csapattársa, az elődöntőben 4. helyen célba érő Vass Zoltán sorakozhatott fel helyette, csatlakozva Káraihoz, Höllerhez, Wieszt Jankóhoz, Jürgen Weisshez és Juraj Balazhoz. Kárai a döntőben sem ismert kegyelmet és könyörtelenül behúzta az idei ob és egyben Közép-Európai zónabajnoki győzelmet, megelőzve Höllert és a Peter Ramler korábbi SEAT Leonját terelgető Wiesztet. Az előfutamok összesített eredményei alapján még utóbbi pilóta állt az élen, és mivel az új szabályok értelmében a legjobb 16-nak már akkor bajnoki pontokat osztanak a köztes eredménysor alapján, így fordulhat elő az, hogy a slovakiaringi versenyhétvége után Kárai és Wieszt pontazonossággal vezetik a tabellát.

Az örökös magyar bajnok Kotán Péter nagyot küzdött, és néhány méterrel maradt csak le a döntőről

A Super1600-ban is izgalmas csatáknak lehettek szemtanúi a helyszínen lévők, noha a címvédő Luigi és az ifjú reménység, Marton Gergely hiányoztak a mezőnyből – egyikük autója sem készült el időben a szezonnyitóra, mindketten külföldről érkező alkatrészekre várnak… Az annak idején pályafutását a ralikrosszban kezdő, majd egy hosszú ralis kitérő után a sportágba tavaly visszatérő Szíjj Zsolt viszont ott volt, jött, látott és győzött! Egész hétvégén hibátlan teljesítményt nyújtott, és a köztes eredménysor, valamint a döntő végeredménye tekintetében is az élen zárta 2015 első versenyét. Mögötte a döntőben az osztrák Werner Panhausert intették le másodikként, míg a dobogó alsó fokára az összkerekes SuperCart Marton Gergely tavalyi Super1600-as Skoda Fabiájára cserélő Mózer Attila állhatott fel, miután egy szemfüles manőverrel az utolsó kör utolsó kanyarjában előzte meg a kilencszeres bajnok Bánkuti Gábort. Összesítésben Szíjj vezet Bánkuti és Mózer előtt.

A SuperTouringCars +2000-es kategóriájában az osztrák Karl Schadenhoferrel senki nem bírt, de a többi külföldit beelőzve Csendes Zsolt és Peitler Zsolt állhatott fel mellé a pódiumra. A SuperTouringCars -2000-ben a korábbi Európa-bajnok Roman Castoral kezdte győzelemmel az évet, akit a zónabajnoki címvédő Jakub Bittman kergetett be a célba, mögöttük a Magyar Kupa bajnokaként a kategóriába érkező Góth Viktor kaparintotta meg az utolsó még dobogós pozíciót.

Csendes Zsolt és a turbót kapó Ascona a győzelemért harcolt Szlovákiában

A Magyar Kupában Csirmaz Brúnó győzelmének tapsolhattak a nézők, míg mellé Siebel Balázs és Vágner Gábor állhatott fel a pódiumra. Az összetettben is Csirmaz vezet.

Sikeresen bemutatkozott az új Astra Kupa is, melynek slovakiaringi küzdelmeit Szabolcs Róbert nyerte Ilosvay Péter és „Don Nitro”, azaz Nyitray Béla előtt. A Swift Kupa döntője is komoly izgalmakat tartogatott, végül Bánkuti Gábor nem tudta győzelemre váltani pole-pozícióját, és kénytelen volt beérni a második hellyel a címvédő Majerszky Gábor mögött. A 3. helyet nagy csatában Horváth Krisztián szerezte meg Madari Tamás előtt.

A Junior Kupában sok fiatal tehetség teljesítette élete első ralikrossz-versenyét, ám a másodéves Harkányi Mátéval első nekifutásra egyikük sem tudta tartani a lépést. Hangodi Zoltán fia, Bendegúz lett a második, Széll Balázs pedig a harmadik, míg Révész Bálint fia, Levente egy 6., Kárai Tamás lánya, Gina egy 8. hellyel mutatkozott be.

A döntő futamok végeredménye:

SuperCars: 1. Kárai Tamás (Skoda Fabia), 2. Alois Höller (Ford Focus), 3. Wieszt Jankó (SEAT Leon), 4. Vass Zoltán (Mitsubishi Colt), 5. Jürgen Weiss (Ford Focus), 6. Juraj Balaz (Mitsubishi Lancer).

Super1600: 1. Szíjj Zsolt (Suzuki Swift), 2. Werner Panhauser (Citroen C2), 3. Mózer Attila (Skoda Fabia), 4. Bánkuti Gábor (Peugeot 206), 5. Markus Hausberger (Skoda Fabia), 6. Végh Szabolcs (Citroen Saxo).

SuperTouringCars +2000: 1. Karl Schadenhofer (VW Golf), 2. Csendes Zsolt (Opel Ascona), 3. Peitler Zsolt (BMW 325i).

SuperTouringCars -2000: 1. Roman Castoral (Opel Astra), 2. Jakub Bittman (Peugeot 206), 3. Góth Viktor (Opel Corsa).

Magyar Kupa: 1. Csirmaz Brúnó (Honda Civic), 2. Siebel Balázs (Toyota Corolla), 3. Vágner Gábor (Suzuki Swift), 4. Kádár Patrik (Suzuki Swift), 5. Perendy Péter (Suzuki Ignis), 6. Albrecht Patrik (Suzuki Swift).

Junior Kupa: 1. Harkányi Máté, 2. Hangodi Bendegúz, 3. Széll Szabolcs, 4. Fuksz Bence, 5. Takács Bene, 6. Révész Levente.

Astra Kupa: 1. Szabolcs Róbert, 2. Ilosvay Péter, 3. Don Nitro, 4. Vígh Levente, 5. Kapitány Dorottya, 6. Frederic Over.

Swift Kupa: 1. Majerszky Gábor, 2. Bánkuti Gábor, 3. Horváth Krisztián, 4. Madari Tamás, 5. Borbás Bálint.