2024. október 7. hétfő
F1

Bajnokok a hátsó sorban - Az Osztrák Nagydíj statisztikái

Lewis Hamiltonnak győznie sem kellett ahhoz, hogy új rekordokat állítson be, Fernando Alonsónak pedig rossz óment jelent a Kimi Raikkönennel való ütközés. Összegyűjtöttük az Osztrák Nagydíj statisztikai érdekességeit.

Nico Rosberg 11. futamgyőzelmét aratta a Red Bull Ringen - ez Monaco után a második helyszín, ahol egynél többször felállhatott a dobogó tetejére a német. Ezzel ugyanannyi F1-es elsősége lett, mint Felipe Massának, Rubens Barrichellónak és Jacques Villeneuve-nek, és immár sikeresebbnek mondhatja magát az őt a dobogón meginterjúvoló Gerhard Bergernél.

A pole azonban Lewis Hamiltoné lett, aki immár 21 különböző nagydíj rajtrácsának élén állhatott már, ezzel pedig új rekordot ért el, felülmúlva Alain Prostot és Sebastian Vettelt. A különböző pályákon szerzett első rajthelyeket tekintve kissé máshogy fest a tabella, abban Hamilton most 22-ig jutott, és ezzel érte be Prostot. Összességében 45. rajtelsőségével pedig utolérte Vettelt, így ők ebből a szempontból a legeredményesebb aktív versenyzők, és már csak Michael Schumacher és Ayrton Senna áll előttük.

Dppi_00115009_579

A brit egy másik, hosszú ideje fennálló rekordot is beállított, hiszen a tavalyi Magyar Nagydíjtól kezdve zsinórban 17 versenyen át állt az élen legalább egy kör erejéig. Ilyen hosszú sorozatot korábban csak Jackie Stewart ért el az 1968-as USA és az 1970-es Belga Nagydíj között. Itt persze lehet érvelni azzal, hogy Hamiltonnak könnyebb dolga volt Stewarthoz képest, hiszen napjainkban a kötelező bokszkiállások alatti átrendeződések révén könnyebb néhány körre az élre kerülni, míg Stewart idejében az ilyen taktikai elemek még ritkák voltak. A skót rekordja ráadásul három szezonon át húzódik, és 1969 kivételével nem is állt rendelkezésére domináns autó.

A Mercedes címvédője továbbá ismét dobogóra állhatott zsinórban immár a 15. versenyén, ezen sorozatával pedig beérte Fernando Alonsót a ranglista második helyén. Ha a brit a következő négy futamon is az első három között végez, befogja Schumacher egyik megdönthetetlennek gondolt rekordját a Ferrari egyeduralkodó korszakából...

Felipe Massa 40. alkalommal állhatott fel a dobogóra. A brazil úton efelé teljesítette 60 000. F1-es versenykilométerét, aminél már csak öten tettek meg többet a sportban karrierjük során. Massa továbbá 1000. pontját is begyűjtötte, de persze az értékelési rendszer változásai miatt ez már kisebb jelentőséggel bír.

Dppi_00115009_320

A friss Le Mans-i győztes Nico Hülkenberg lehetőségeihez mérten igyekezett az F1-ben is maradandót alkotni - Spielbergben ennek a 6. hely lett az eredménye, ami idei legjobbja. A Force India autói mellesleg tavaly ugyanúgy 6. és 9. pozícióban végeztek, mint idén, csak akkor fordított volt a sorrend Hülkenberg és Sergio Perez között.

Pastor Maldonado kezdi felvenni a fonalat, hiszen Kanada után egy újabb 7. helyet zsebelt be. Ez volt mindösszesen a második alkalom a venezuelai pályafutása során, amikor két egymást követő futamon is pontot szerzett.

Fernando Alonso immár zsinórban négy versenyen nem jutott el a célig - ilyen rossz sorozatot soha nem élt még át az F1-ben, beleértve a Minardinál töltött debütáló évét is.

A spanyol legutóbbi elsőkörös kiesése a 2012-es Japán Nagydíjra datálódik, és érdekessége, hogy azt szintén egy Kimi Raikkönennel való koccanás váltotta ki.

Dppi_00115005_494

Az F1 történetében még csak másodszor fordult elő, hogy egy verseny rajtrácsának utolsó sorában két világbajnok foglaljon helyet. Az 1970-es Kanadai Nagydíjon Jack Brabham és Graham Hill osztoztak ezen, most pedig Alonsónak és Jenson Buttonnak jutott ez a „megtiszteltetés” - még ha ők nem is eredményeik, hanem büntetéseik miatt kerültek oda - a mindkettőjük által begyűjtött 25 rajthelynyi hátrasorolás pedig szintén rekordot jelent egy versenyhétvégén.

A futamon aztán egyik McLaren sem jutott túl a 8. körön. A 2006-os USA Nagydíj óta sohasem fejezték be ilyen gyorsan a wokingiak.